• MatS

    Tak se nám předchozí rychlodotazy přiblížily 2000, pomalu se načítá a je čas začít s novým vláknem. Původní vlákno je zde

    https://www.bike-forum.cz/…chlodotazy-8

    Doufám že se povede udržet vlákno ve stejné rovině jako to minulé.

    6 0
    • Honziz  

      Ahoj všichni, potřeboval bych poradit s montáží klik. Mám nový rám se zadní stavbou Boost (148 mm) a středovým složením typu BSA (šířka 73 mm). Pokouším se na něj namontovat tyhle kliky Shimano SLX (řada M7100).

      Všechno šlo jak má, na pravé straně (u převodníku) mám pod miskou středového složení jednu 2,5mm podložku, což má prý být pro 73mm domeček. Co se mi ale nezdá je, že když ale nasadím levou kliku na osu, mám pocit, že je osa příliš krátká. Klika nedoleze tak hluboko, jak by měla konec osy nelícuje s krajem kliky (viz přiložené foto). Přitom dle webu jsou ty kliky parametrem asi správně.

      Nesetkal se s tím někdo? Je to normální a straším nebo dělám někde chybu? Nerad bych levou kliku strhnul, nebo hůř posral rám. Díky, Honza.

      0 0
      • mech1  

        V drážce kliky je mezi šrouby kousek plastu s kovovým kolíčkem. Když je klika na ose ve správné poloze, jde plast lehce zatlačit do otvoru v klice.

        5 0
      • mr.nikdo  

        Setkal na kole z vyroby.

        Jak pise kolega nade mnou.

        Mam pocit, ze v tomto pripade nesla zapadka nadzvednout – musel se zadni sroub dat pryc.

        0 0
      • Vilém  

        Pravou kliku mas dosedlou nadoraz? Ma se opirat o prachovku stredoveho slozeni. Totez leva klika, pokud je dobre nasazena.

        0 0
    • zdenek  

      Nedaří se mi sundat ořech z kola DT Swiss C 1800 SPLINE. Podle popisu je tam 37P DBCL. Podle videí by měl jít sundat normálně lehce rukou. Tenhle nejde ani silou tahem za kazetu.

      Nemá někdo vyzkoušený nějaký lepší postup?

      0 0
      • novas752  

        Trhnout místo tahání. Nebo na ořech kazetu vrátit, kolo položit na kýbl kazetou dolu a nějakym topůrkem to přes kazetu zklepat. Asi budou přirezlý ložiska k ose.

        0 0
        • zdenek  

          Dík.

          Trhnutí taky nepomohlo. Ještě jsem zkusil WD-40 mezi osu a ložisko.

          Jdu hledat něco na podložení a zkusit 2. variantu…

          0 0
        • zdenek  

          Tak ani druhá varianta. :-(

          Zkusím se poptat po nějakém stahováku. Úplně za každou cenu to sundat nemusím. Ložiska jsou v pořádku a kvůli preventivní údržbě nechci náboj doprasit…

          0 0
          • Vilém  

            Tak jestli te to uklidni, tak casem to bude jen horsi :)

            3 0
            • zdenek  

              Přemýšlím nechat na ořechu největší pastorky na společném unašeči a závěrnou matici, za unašeč chytit stahovák a zatlačit s ním proti ose v ořechu.

              Bude to fungovat, aniž bych něco zničil?

              0 0
    • Ponter  

      Ahoj. Zkouším z Ghosta HTX udělat „monster gravel“. Co mám efulla tak na tom nejezdím a za 5 se mi ho prodávat nechce. Chtěl bych to předělat z 3×10 na 1×10. Kliky mám. Když jsem to tam nahodil, tak to řadilo, ale když jsem otočil klikama dozadu, tak z nejvyššího pastorku padal řetěz. Kazeta je původní 11–36. Řetěz jsem nezkracoval. Bylo tam 42–34-?? a řadilo to pěkně. Šaltr původní Deore XT.

      K dispozici mám ještě šaltr XT z řazením z fulla 1×12.

      Otázky:

      1. jak upravit 1×10
      2. mám to předělat na 1×12 – koupit kazetu a řetěz
      3. vybodnout se na to a stejně to prodat – je to v super stavu, milion za to nechci ale „zadara“ to dávat nechcu

      Díky moc

      0 0
      • Vilém  

        A cim hodlas ovladat ten saltr?

        0 0
      • Polka  
        1. asi jsi posral řetězovou linku, proto to padá. Cos tam dal za kliky? Zvolit převodník z větším offsetem pokud rám dovolí, laborovat s podložkama klik a poladit délku řetězu případně. apod.
        2. asi ne, když se ti to zatím nepodařilo ani na 1×10 ;-) Ale obecně by to jít mělo.
        3. teď za to dostaneš pramálo, radši ponechat pokud nezavazí
        0 0
    • Ponter  

      Na 12s – Shimano XT RD-M8100-SGS + Shimano XT SL-M8100-IR

      Na 10s – Shimano XT RD-T8000 + Shimano Deore SL-M6000

      0 0
      • Vilém  

        Takze to bude mit rovny riditka?

        1 0
        • Ponter  

          Ano ekonomicky už by to smysl fakt nedávalo. To to radší fakt prodat a koupit gravela.

          0 0
    • koldas  

      Chlapi, jak dlouhej řetěz na 1×10 v rozsahu 32× 11/46? Je to na staré kolo. Skládačka na léto pro dceru.

      Nebo kde si to můžu nastudovat? Díky

      0 0
      • plzakj  

        Omotat bez hazky kolem prevodniku a nejvetsiho pastorku a pridat 4–5 dilku

        https://bike.shimano.com/…-length.html

        1 1
        • koldas  

          Díky

          0 0
        • xtonda  

          To nemusí být pravda, pokud je to 1×10 s kazetou 11–46, tak tam pravděpodobně má RD-M6000 nebo RD-M5120 a tam je to jinak, vždycky je potřeba si najít návod ke konkrétnímu modelu přehazky.

          0 0
      • xtonda  

        To se takhle obecně nedá říct, protože to záleží na délce zadní stavby konkrétního rámu. Dá se to většinou najít v návodu k přehazovačce, Shimano je má velmi dobře zpracované a i v češtině tady https://si.shimano.com

        0 0
        • koldas  

          Nastuduju obě varianty. Dík

          0 0
          • Vilém  

            Mel bych taky rozlisovat jaky 10sp pohon shanis. Ne vsechny verze saltru vezmou 46z, tak abys dceri to jezdeni do prace zbytecne neoddalil.

            0 0
          • va-bo  

            Má to do práce nebo z práce hodně dokopce? Bude potřebovat 46z?

            0 0
            • koldas  

              Je to funkční pohon z jiného kola, takže to fungovat bude.

              Má to jen na prázdniny, než nám holka vyroste a dostane jiné kolo. Těch 200 km za prázdniny zvládne…

              Pak na tom budu jezdit já do práce. Na Hané je všechno rovina. ????

              0 0
              • va-bo  

                Tak to jo. Ja jen aby nevozila zbytečně pilu, kterou nepoužije.

                0 0
    • koldas  

      Jiný dotaz, sháním bič na kazetu a nikde jsem nenašel na 12speed kazetu. Nebo to zvládne i ten na 11 sp?

      Dík

      0 1
      • mech1  

        Zvládne.

        0 0
      • va-bo  

        Už se to tady nedávno řešilo. Asi ne vždy a ne všude.

        0 0
      • va-bo  

        Minulé rychlodotazy8, příspěvek z 27.5.2026.

        0 0
      • zdenek  

        To jsou starosti :-)

        Mám bič od doby 2×8 a stahuji s ním všechno. Základem je chytat za největší pastorek, kde je nejvíc místa a zároveň největší páka.

        2 0
        • LM  

          A taky nejměkčí zuby. Já to radši chytám za největší ocelový pastorek o trochu níže na kazetě :-)

          0 0
          • Kouba_2005  

            Myslíš, že bys tím řetězem oholil zuby, když povoluješ kazetu dotaženou na cca. 40Nm, přitom ten pastorek přežije, když šlapeš? :-D

            0 0
            • LM  

              Při šlapání je padnoucím řetězem omotaná půlka pastorku. Ten bič je nejspíš kratší a 8 rychlostní řetěz na tom bude sedět poněkud volněji :-). Ale opatrně to nejspíš půjde.

              0 0
              • zdenek  

                Odhaduji, že tím bičem opotřebují zuby méně, než když na největší pastorek vyjedu jeden kopec…

                0 0
              • ronda  

                Pokud není bič vyrobený podomácku z vydojeného řetězu a není na pastorek jen „pohozený“, proč by měl sedět volněji ?

                0 0
                • LM  

                  8 rychlostní řetěz, který mám na Force biči z výroby, má širší články řetězu než 12 rychlostní ře­těz.

                  Na SRAMu, který má na největším pastorku narrowWIDE zuby to není tolik znát, ale na Shimanu s 51z pastorkem s tím lze pěkně viklat do stran. A jak se říká: „Kde je vůle, tam je cesta“ (ke průšvihu) :-)

                  0 0
                  • ronda  

                    Na šířku jasně, ale právě proto píšu o tom pohození. Když řetěz pěkně srovnám a usadím, nemůže být žádný problém.

                    0 0
              • pm74  

                Tu pulku bych chtel teda videt :D Tipuju tak cca 1/3

                0 0
          • pocestny  

            tyhle starosti bych chtěl mít

            3 0
    • Kucci  

      Ahoj.

      V rámci refreshe opotřebovaných částí (začalo to špatným ořechem, na který se nedají sehnat praporky, pak rovnou zapletením novýho ráfku na nový náboj, ten potřeboval CL kotouč, tak jsem kontroloval stav destiček, a pak to trochu pokračovalo…), jsem se rozhodl kromě řetězu (ještě není nasazen) vyměnit rovnou i kazetu (původně 11–34). Jelikož podle specifikací Shimana přehazovačka (RD-T6000) pojme i kazetu s o dva zuby větším největším převodníkem než dosud, jsem se rozhodl si ulehčit stoupání do kopců (vycházelo mě to levněji jak kliky s lehčím převodem)… jenže ta potvora tam až tak úplně nesedí, na nejlehčím převodu se skoro až potkávají zuby kazety, a kladky na přehazovačce, a nezdravě to rachotí.

      V čem by mohl být problém? Seřízení samotné přehazovačky? Úhlem jak je nasazená na patce? Délka řetězu (proto jsem ještě nenasazoval novej, protože ho nejdřív budu muset zkrátit, ale nejsem si zcela jistej nakolik) – při pohledu na přehazovačku na nejtěžším převodu ale nemám zcela pocit, že by měl být delší? Nechce se mě moc věřit, že by ten rachot byla vlastnost.

      Přikládám fotky s popiskem.

      0 0
      • kubad  

        je potřeba to seřídit :D

        B šroub k tomu slouží

        5 0
        • Kucci  

          Díky oběma za nasměrování, po dohledání návodu se mě to podařilo ± nastavit

          Ještě budu muset trochu pomeditovat nad délkou řetězu – aktuálně s o 2z větší kazetou je spodní kladka na přehazovačce možná nepatrně před horní kladkou. I když zase, jen tři převodníky jsou na ni o 2z větší, a jeden o 1z, takže asi spíš držet původní délku řetězu?

          0 0
      • novas752  

        Že by v nastavení vzdálenosti ramínka, které je stále nastaveno na menší kazetu?

        0 0
    • koldas  

      Pánové jsem tu zas. Mé bastlení se nějak zaseklo. Předělávka z 3×9 na 1×10.

      Stará hazka je RD M 761 a tu co chci použít na 1×10 je RD MS 5120. A mě prostě přijde, že to nebude fungovat.

      Vypadá to na kole bez řetězu takhle. Viz foto. Zrovna jsem neměl lanko, tak je to bez. Kazeta je tam ještě 9 sp. Ale ani kolo se k té 10sp hazce nedalo pořádně nasadit. V předu jsem použil kliky z trojpřevodníku s NW na přostřední placce. Původní 1×10 bylo na jiném kole a plně funkční.

      Dotaz zní, bude to dle obrázku fungovat, nebo je to nesmysl a překopu to na 2×9 s tím, že malou placku sundám. Jak už jsem psal, je to nouzovka na prázdniny pro dceru, než vyroste a seženu nový kolo a pak pro mě do práce a hospody.

      Dík za jakýkoliv názor či radu.

      0 0
      • novas752  

        Máš to blbě zaražený na patce – má to být na patce opřený o ten spodní čuček na tom černym mezikusu.

        1 0
        • koldas  

          Úplně ti nerozumím. Ta hazka se na tom černým mezikusu kyve z leva doprava v určitým rozmezí, ale nic s tím jinak dělat nejde. A nebo nevím jak.

          0 0
          • novas752  

            Prostě tu přehazku z patky vyšroubuj, černej mezikus pootoč cca o 90° ve směru hodinovejch ručiček a přehazku zase přišroubuj.

            1 0
            • koldas  

              Ten mezikus se podle mě volně pohybuje v určitém rozmezí. Zítra zkusím a dám vědět.

              Díky všem prozatím.

              0 0
          • xtonda  

            Že ty sis ten manuál neotevřel? Ten černej mezikus co se šroubuje na patku má být cca vodorovně. Na foto RD-M5120

            1 0
      • Kouba_2005  

        Proč by to nefungovalo? Až tam dáš řetěz, tak se to ramínko protočí a bude to vypadat úplně jinak.

        0 0
      • Vilém  

        RTFM!

        1 0
      • gersa  

        Máš to špatně namontováno

        0 0
        • koldas  

          Dík za snahu, ale nikam mě to neposunulo.. Samozřejmě chyba na mojí straně…

          0 0
    • koldas  

      Pánové, děkuji za rady. Mám tu další dotaz.

      Hazku už mám v dobré poloze, ale zasahuje mi do pastorků.

      Který šroub mám použít? Nebo je stále špatné nasazená?

      Učím se za pochodu. Dík za rady.

      0 0
      • novas752  

        No napřed by bylo dobré srovnat tu brutalně ohnutou patku

        8 0
      • kubad  

        už sem ti to psal jinde, B šroub, to je ten co trčí nejvíc ven

        1 0
      • va-bo  

        … a seřizovat s řetězem. Kladky budou úplně jinde.

        3 0
        • kubad  

          se správně nastavenou délkou řetězu jen doplním :D

          4 0
      • Vilém  

        Nerikal jsi, zes koukal do toho manualu, co jsem ti posila vyse?

        Napred srovnej patricnym nastrojem patku a pak postupuj dle manualu.

        3 0
      • koldas  

        Ok díky všem. V tom případě mám momentálně padla, neb nemám čím tu patku srovnat.

        Tak aspoň nahodím řetěz. Parku můžu srovnat i posléze?

        A předpokládám, že každý rám má jinou patku a zaměnit 6 jiného kola nelze.

        0 0
        • LM  

          Často je potřeba trochu vyrovnat i úplně novou patku. Rolničky v ramínku přehazovačky by měly být pod stejným úhlem jako máš pastorky na kazetě, tj. když se na to budeš dívat z hora, tak by to mělo být v zákrytu.

          0 3
          • Vilém  

            U modernejsi prehazek, coz je myslim i ta jeho, to s voditkem a kladkama neplati. Uz z vyroby je raminko vyhnute a kladky nejsou svisle pod sebou.

            1 0
            • LM  

              Myslel jsem horní rolničku. Ta musí sedět oproti kazetě :-)

              0 3
              • LM  

                Ještě foto pro neznámého mínuskáře :-P

                0 1
                • Kouba_2005  

                  O 12s toho tu je napsáno mraky a dotazů na křivé ramínko je taky hromada. Jak píše Vilém – z výroby je u některých modelů už vyosené a je to tak schválně. Ty píšeš o rolničkách v zákrytu s pastorky, což prostě není vždycky pravda.

                  Rolničky v ramínku přehazovačky by měly být pod stejným úhlem jako máš pastorky na kazetě, tj. když se na to budeš dívat z hora, tak by to mělo být v zákrytu.

                  0 0
              • va-bo  

                Jasný, horní rolna řadí, spodní napíná řetěz.

                0 0
              • Kouba_2005  

                jj, píšeš rolničky a myslíš jen jednu, to je přeci jasný :-D

                0 0
        • va-bo  

          Zkus ji vymontovat, položit na rovný tvrdý podklad (třeba svěrák) a domluvit jí kladivem. Ideální to není, ale trochu to pomůže. Ale lepší bude sehnat rovnák, nebo navštívit servisáka. Pokud patka praskne, tak jich je asi milion druhů.

          0 2
        • koldas  

          Pátku jsem měl už sundanou a zkoušel jsem ji položit na stůl a nezdála se mi křivá. Asi nevím, jak to odhalit.

          Každopádně jsem nasadil řetěz a malé převody mi drhne hazka i pastorky. Ať točím B šroubem doleva nebo doprava, domluvit se nemůžeme. Poslední tři nejmenší prostě nejdou. Jdu studovat manuál.

          0 0
          • kubad  

            Pokud je problém na nejmenších tak asi dlouhý řetěz

            0 0
            • koldas  

              Řetěz jsem zkrátil dle návodu.

              Problém pořád zůstává…

              Při zařazení druhého nejmenšího pastorku a méně drhne hazka o kazetu. Konkrétně viz foto. Horní rolna se zasekne o pastorek.

              Vše nastaveno dle manuálu viz výše.

              Samozřejmě všechny rady vnímám, bejsem nevděčný a děkuji, ale snažím ae ro naučit, tak děkuji za trpělivost.

              Momentální stav viz foto

              B šroub jsem zkoušel všemi směry, ale problém to neřeší…

              0 0
              • kubad  

                drhne hazka o kazetu – myslíš v místě kde vede lánko? označeno na fotce

                pokud ano je křivá patka

                0 0
                • Jáchym 1  

                  Ano,křivá patka.

                  1 0
                • koldas  

                  Ano, přesně tam.

                  Pokud patka, tak super. Znám řešení.

                  Díky

                  Ještě musím vyřešit řetězovou linku. Ale třeba i tohle bude tou patkou.

                  Dík

                  0 0
              • Kouba_2005  

                Patku dokážeš zkontrolovat a případně srovnat i bez použití přípravku k tomu určenému. Mrkni sem.

                https://www.bike-forum.cz/…i-patky.html

                1 0
                • plzakj  

                  Nebo stary kolo

                  https://youtube.com/…/e0Cj4e8FdSQ?…

                  Ale chce to zrucnost, abys nejupoval novou patku. Asi lepsi pozadat nekoho, kdo yz to delal.

                  1 0
                  • yorg  

                    … nebo rovnač patky z aliexpress, který jsem v dubnu koupil za 3 stovky. Teď, jak jsem se díval, bohužel stojí zhruba dvojnásobek.

                    1 1
                    • ronda  

                      A nebo úplně jednoduše za pár korun, kousek jeklíku, šroub, zalípnout dvě matice na plastovou podložku (kvůli snadnějšímu protočení s odporem) a šupléra. Pro občasné použití v pohodě.

                      1 1
                    • LM  

                      Já už bych teď z Číny nic neobjednával. Od 1.7. začne platit přirážka 3 € za položku a mám pocit, že pošta/celní úřad to rozbalování balíků, aby to mohli spočítat, nezvládne :-)

                      Od teď brát už jedině z Evropských skladů, kde se nic dodatečně doplácet nebude ;-)

                      1 0
              • jIrI___  

                Proboha už srovnej/nechej srovnat tu patku. A pobouchání patky kladivem na stole fakt nepomůže :)

                3 0
          • va-bo  

            Asi tak (dlouhý řetěz). Když B šroub zašroubováváš, ve směru hodin, pohybuje se přehazovačka dozadu?

            0 0
          • va-bo  

            https://www.kupkolo.cz/…v-top-forme/?…

            Návody na délku řetězu jsou různé, tady je jeden.

            0 0
            • Vilém  

              Kousek vyse ma komplet navod (prirucka prodejce), v cestine, primo pro jeho saltr. Vubec nechapu co tu porad resi, je tam krok po kroku, naprosto blbuvzdorne, popsano vse co se tyce nastaveni.

              2 0
            • xtonda  

              A zrovna tenhle není vhodný pro jeho přehazku, jak už jsem tu přímo v tomto vlákně psal

              0 0
      • xtonda  

        Prostě postupuj v krocích podle toho manuálu.

        1. srovnat patku
        2. namontovat přehazku
        3. odměřit délku řetězu
        4. naměřit a namontovat bowden
        5. namontovat lanko
        6. seřídit b-šroubem odklon.
        7. seřídit řazení
        1 0
        • xtonda  

          Oprava, mezi 2 a 3 má být nastavení horního a spodního dorazu a 3 je samozřejmě nejen odměření, ale i nasazení řetězu

          0 0
    • mmenphis  

      Neřešit nebo radši plášt vyměnit? Je to Schwalbe pro one 32mm a mám na něm najeto cca 1500 km.

      0 0
    • kucka7  

      Prosím radu. Kam se povoluje stahovací matice na prave klice sram? Ten kroužek s nápisy. Díky

      0 0
      • acidb  

        Podle tý šipky, má obrácený závit. Jestli myslíš tu krytku šroubu.

        0 0
      • LM  

        Jak máš vespod tu šipku 54 Nm, tak opačným směrem :-)

        2 2
      • boomer60  

        Matice má levý závit, takže se musí povolovat ve směru otáčení hodinových ručiček.

        0 0
      • jIrI___  

        Pokud chceš sundat ten kroužek s nápisy, pak ho povolíš otáčením po směru hodinových ručiček (má opačný závit).

        0 0
      • kucka7  

        Díky

        0 0
    • MadDave  

      Ahoj, na stavbu gravelu bych rád použil 1×12 lankovou hazku Sram X01 eagle a kazetu 10–50. Našel jsem k tomu jediné 12s mechanické hydraulické páky APEX SD-APX-D1. Bude to spolu fungovat? Ev. je nějaká jiná možnost? Díky

      0 0
      • novas752  

        Bude, obojí je 12spd X-actuation. U tý páky to rovnou píšou že to je na Eagle přehazky.

        Akorát mi vzhledem ke kvalitě Apex řazení přijde zbytečný dávat X01 přehazku – stejnou službu udělá i GX Lunar – pravděpodobně levnější.

        0 0
    • mr.nikdo  

      Uz se to nekomu stalo – Vittoria Corsa N.ext.

      Rok nasazene s dusi.

      Obe kola jsou na tom podobne.

      0 0
    • jIrI___  

      Jaké oleje je nejlepší použít na pístek a do nohou vidlic od Rock Shox (SID a Rudy)?

      0 0
      • kubad  

        řídil bych se návodem :D patří tam vazelína SRAM Butter nebo její alternativy

        1 0
      • novas752  

        „Rock shox fork oil chart“ je to co hledáš

        3 0
        • jIrI___  

          Díky, pěkný rozpis.

          0 0
          • mr.nikdo  

            Ruzne verze a roky maji ruzne oleje.

            0 0
            • LM  

              I různé objemy olejů. Dokonce RockShox zpětně aktualizuje manuály, takže na začátku tam bylo 10 ml + 20 ml a když jsem stáhnul novější manuál pro tu samou vidlici, tak už jen 10 ml + 10 ml a ještě jiné oleje :-)

              1 0
              • mr.nikdo  

                Jojo.

                Dual Air – Redrum nad pistek, pak PM6000 a ted snad Sram Butter :D

                0 0
    • Mejra314  

      Potřeboval bych na Shimanu rozchodit wattmetr Sram kvůli flight attendantu. Šlo by to takhle?

      0 0
    • kope  

      Potřebuji potvrdit, že upevňuji tlumič správně.

      Závitová vložka 4 je tak, že nelícuje s „uchem“ rámu, aby se neopřela o trubičku 5, která jde uchem tlumiče. Pak je tlumič (s podložkami) a pak šroub 6 utažený na 8 Nm. Problém je ten, že to celé křupe. Najeto asi 600 km, servisní prohlídka, až bude čas, mě čeká. Kde to kruci křupe? Nebo co dělám špatně? Reducer (nebo jak se jmenuje ta trubička v tlumiči) je cca 0,5 mm menší, než mezera mezi ušima rámu. Komplet s podložkami včetně kulatých výměžků je to akorát. Viz. fotky.

      Předpokládám, že reducer je pevně v rámu sevřený a točí se kolem něj to světlé pouzdro.

      Tlumič FOX Float DPS PerformanceElite 3-P remote 190×37.5

      0 0
      • allrose  

        Trubička mezi vahadly se netočí,je na pevno

        Trubička se protáčí v bílých vložkách v oku tlumiče

        Zbytek „balastu“ na vymezení/vycen­trování tlumiče je na tobě

        Lehce můžeš styk trubička/vložky máznout,má to lepší „odtrh“

        Ps.proč jsi vyndaval závitovou vložku??

        0 0
        • allrose  

          Ještě mi přijde,že tam něco chybí ..o kroužky a bílá sada na vymezení toho tlumiče na šířku vahadel..

          At to někdo potvrdí,nemám po ruce..

          Celá sada se kupuje na šířku vahadel,uchycení a ty tam máš možná nějaký bordel ze sama doma..nebo něco nového co ještě neznám..

          1 0
        • kope  

          Závitová vložka se povolila při povolování šroubu. Asi je na to dělaná, je v ní vnitřní šestihran a šroubuje se do hliníkové vložky v rámu.

          O-kroužky tam jsou – prvek 1 vpravo od bílé vložky tlumiče (druhá fotka)

          Jestli něco chybí, tak to od výroby… Tak snad nic. Křupat to začalo až po pár stovkách km.

          Když je trubička napevno, co ji „upevní“? Je o maličký kousek kratší, než je mezera mezi ušima, není tam žádné osazení, ale upevnit by to šlo opřením o závitovou vložku. Ta by mohla být natlačená až k trubičce, ale tím by se rozpíral rám. Opačně se zase šroubem svírá.

          Po náhradní sadě upevnění se podívám.

          0 0
          • va-bo  

            Něco brání tomu, dát tam podložku?

            0 0
            • kope  

              Když to 600 km nechybělo a originál tam vše bylo tak, jak je na fotce, tak se mi nezdá cokoliv přidávat. Doufám, že to není uvolněná zavitová vložka v rámu, do které se ta na fotce šroubuje. Ale to je asi blbost. Je to nový, tak si v červenci domluvím servis. A teď rozeberu a složím kolo. Aby to nebyla sedlovka O:-). Vždyť víte, jak se tyhle věci blbě hledají. Člověk má jistotu a nakonec zjistí, že se pletl.

              0 1
              • allrose  

                Vzhledem k tomu,že kolo je v záruce a nemáš zkušenosti,to slož jak to bylo a odvez kolo na garančku a jen tak mezi řečí bych se zmínil,že kamarádovi se nelíbilo složení horního oka tlumiče..

                Ad lupání često to bývá sedlová trubka,je sucho,prach a dochází k pružení a sedání komponet..zkusit šlapat ve stoje..ale může to být kdekoli,je to mravenčí práce to nalézt..

                0 0
                • LM  

                  Ad křupání: u mě to byl po prozkoumání sedlovky, středu, pedálů a všech čepů nakonec prach mezi koncovkou náboje a zadní stavbou :-)

                  1 0
                • kope  

                  Děkuji za rady. Garančka bude do měsíce, mám to z ruky. S tlumiči mám nulové zkušenosti, je to můj první full. Proto mi vadí, že nevím, co je špatně. Sedlovka mě taky napadla (to jsem zase vyřešil na jednom Treku). Ta to není, dělá to i bez sezení na sedle.

                  Typicky to křupne při zdvižení kola, samozřejmě při stlačení taky. Já mám prostě pocit, že se podložky vzhledem k rámu mohou pohnout a to je to křupnutí. Nebo je oko málo stažené, protože 8 Nm málo. Ale to si fakt zvětšit netroufnu, není to ocel.

                  Možnost je kolo rozebrat to do šroubku a zase složit.

                  Ke zkušenostem – po čtyřiceti letech servisu vlastních kol a aut nějaké naštěstí jsou.

                  0 1
                • kope  

                  Jsou vložky do vložek v rámu zašroubované s Loctite? Po pokusech je jasné, že ke křupnutí dochází nikoliv při otáčení kolem čepu, ale při tahu, tlaku na šroub. Ten je v té vložce 4 a ta je poměrně volně ve vložce vlepené do rámu. Dám tam Loctite 243. Byť v originále je vidět, že ta vyndaná je čistá. Díky všem za rady.

                  0 0
                  • allrose  

                    Obecně závitová vložka se má vlepit

                    Někdy je potřeba i šroub/čep podržet,aby se nepovoloval,kdyby k tomu docházelo opakovaně

                    Trubička procházející vložkami oka se pohybovat nesmí,pohybuje se s vahadly

                    Asi tak obecně

                    1 0
    • madcat  

      Poslední dobou se trochu nervuju se skřípáním do rytmu když šlapu, zejména ze sedla, ale i v sedle se při silnějším zášlapu ozve. Jak starý rozvrzaný klínkový kliky, nebo rozeschlé trámoví starého pirátského škuneru. Kde v kombinaci střed SRAM DUB pressfit / kliky SRAM Descendant Eagle / převodník SRAM 32z Eagle se ty pazvuky můžou tvořit? Minule jsem to rozebral (kromě ložisek pressfit, na to nemám vercajk), ztichlo to tak na 70, možná 100 km, a postupně to začalo vrzat zase. Podezírám z toho podle mě trochu nešikovně vymyšlený spojení klik a převodníků, který jsou chycený za půl hlavičky šroubků (což mi chtě nechtě přijde divný), ale jestli ostatní mají klid, tak mám asi hledat jinde? Pressfit, kterej je prý častým zdrojem pazvuků, to asi nebude, když demontáží klik a jejich vyčištěním a opětovnou montáží to na nějakou dobu ztichne..?

      Nebo – jak čtu o příspěvek výše – mám napřed vyndat zadní kolo, očistit koncovky náby a patky rámu, a je velká šance, že to přestane? :-)

      0 0
      • va-bo  

        Já bych to zkusil.

        0 0
      • yorg  

        Mi tak vrzala sedlovka, která se v rytmu šlapání opírala spodkem o sedlovou trubku. Stačil jeden závit široké tenké izolepy na konec sedlovky a bylo po problému.

        Předtím jsem zkoušel všechno možné. Za jízdy nahrával odkud to vrzání jde, čistil, co šlo vyčistit, hledal lupou neexistující prasklinu rámu a nakonec to byla taková banalita.

        0 0
      • Kucci  

        Předpokládám že sundat pedály, očistit závit a okolí, máznout vazelínou a zpět našroubovat jsi už zkoušel?

        0 0
        • madcat  

          Ty jsou čerstvě relativně čerstvě nasazený, ale zařadím je do fronty…

          0 0
          • JirkaH30  

            Mně zase vrže levá tretra Fizik (rok stará), tam fakt nevím, jak to odstranit :)

            0 0
            • J1RKA  

              vrze ti i za mokra?

              0 0
              • JirkaH30  

                Za mokra nevím, ale řekl bych, že ano. Vrže to v silnějším záběru do kopce, vyzkoušeno na různých pedálech. Nepomohla výměna kufru, nepomohlo podmazání vazelínou. Zvuk je vrzavý-skřípavý, ale ne kovový. Je to takový můj akustický wattmetr a dá se regulovat otáčením BOA kolíska. Když tretru utáhnu tak, že v ní vydržím tak maximálně 15 minut, tak to přestane. Když ji mám volnější, tak to taky nedělá, protože bych se v silném záběru vyzul. To opravdu chceš od boty za čtyři tisíce.

                0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.